Як відомо, історія розвитку кави та кавової справи достовірно невідома, величезна кількість легенд і міфів з найперших днів претендують на першість, але ніяк не можуть стати одноосібно вірними і загальновизнаними. Про деякі легендих я трохи написав в першій частині історії кави. Можливо пізніше історичну хронологію я опишу детальніше, але нинішня серія статей замислювалася, як загальний курс про каву, тому якісь невеликі повороти історії зачіпати буду.

Отже, історію поширення кави можна розділити на кілька етапів: Калдім зі своїми козами дали старт першому, а другий ознаменувався появою кавоварок (було це в 1901 році). Звичайно за більш ніж тисячолітній перший етап багато всього відбувалося, але погодьтеся, що технічний прорив точно відокремлює історичні віхи. Корінням історія сягає в Близький Схід, саме там після Африки кава з'явилася приблизно в XII столітті. Ємен став країною, яка окультурила каву, зробила її напоєм повсякденним і популярним. Спочатку її варили з висушеної кавової оболонки, то що тепер називається каскара (дослівно з іспанського: шкіра, шкірка), але з часом велику популярність і затребуваність стали набирати зерна. Це було в 12-13 століттях, а в 1450 році вже почали відкриватися перші кавові будинки.

У 1570-их роках кава потрапляє на територію Європи і до XVII століття кавові будинки почали активно відкриватися в Європі. Єменська монополія на каву припинилася, коли голландці почали вирощувати каву на Цейлоні, а в XIX столітті її стали вирощувати на всіх континентах, точніше в окремих регіонах, які здатні дати комфортні умови для її зростання.

1901 рік - повний переворот вже активної і самостійної кавової субкультури. Саме в цьому році італійський інженер Луїджі Беццера сконструював першу кавоварку. Головним елементом служив великий бойлер, наполовину заповнений киплячою водою і наполовину паром. З'явилися перші бариста, які управляли цією машиною. Найважливіше, що було з принципових нововведень - наявність групи з холдером. Через 2 роки італійський промисловець Дезідеріо Павоні переосмислив кавомашину Беццера, удосконалив її і з'явилися леверніе машини (навіть в сучасних кав'ярнях іноді можна їх зустріти). Суть леверних машин була в ручному нагнітанні води до потрібного тиску.

1961 - компанія Faema змінила пристрій кавоварок, замінивши леверний механізм електричним насосом. Кавоварки цього типу і застосовуються у всіх сучасних кав'ярнях, звичайно якісь особливості і дрібні доопрацювання відбуваються постійно, але головні елементи залишаються незмінними.

У 80-х роках ХХ століття в США величезною популярністю користувався капсульні кавоварки, а в 90-х роках почали популяризується альтернативні методи приготування кави, а разом з ними і спеціальні пристосування - кемекс, аеропрес, Hario V60 і інші.

Кавова історія №1