Чудова і смачна кава - це не так-то просто, як може здаватися з першого погляду. Не те, щоб на кожному етапі каву підстерігає непереборна проблема, але стежити доводиться за багатьма важливими факторами. Основні кроки у кави наступні:

  1. Обробка кавового дерева
  2. Збір кавових ягід
  3. Обробка ягід
  4. Сортування
  5. Транспортування
  6. Обсмажка
  7. Зберігання (упаковка)

На кожному з цих пунктів можна зупинитися і розписати більш точно, але для загального розуміння розберемо лише невелику їх частину.

Обробка кавового дерева

Перше, що важливо знати. Кава росте не скрізь, є, так званий, "кавовий пояс", де збирають урожай, але навіть в цьому поясі є свої особливості. Залежно від континенту та регіону, кава буде різна як за смаком, так і за видом.

 Вирощування робусти не вимагає великих трудовитрат у порівнянні з арабікою, але про це розповімо докладніше в іншому пості, саме тому в Китаї, В'єтнамі та Індії вирощують велику кількість робусти. Вирощування арабіки - справа складніша за багатьма параметрами, зерна більш ніжні і вимагають догляду, при цьому ростуть на висотах не менше 800 метрів від рівня моря і вище, іноді аж до 2000 м. Після посадки кавове дерево не дає плодів протягом 3-4 років , а після 15-17 років врожайність відчутно падає, тому крім поточних робіт, у фермерів постійно виникає турбота по вирощуванню великої кількості саджанців.

Збір кавових ягід

Зараз існує 2 види збору кавових ягід: машинний і ручний (традиційний). Машинний спосіб полягає в наступному: невеликі машини-збирачі з вертикальними щітками і вібраторами прикріпляються до кавового дерева, трясуть його і, як наслідок, ягоди з дерева обсипаються. Начебто зручно і швидко. Але є кілька мінусів. По-перше, ягоди опадають як зрілі, так і незрілі, а крім ягід машина зриває листя, квіти і нерідко травмує гілки і стовбури. Відповідальні фермери використовують машини лише там, де урожай дозріває рівномірно і одночасно. Ручний спосіб збирання складніший, але і він може давати абсолютно різний результат. Вся справа в тому, що тут виділяють два основні методи, називають їх: піккінг і стріппінг. На щастя наших рецепторів піккінг (від англійського "to pick" - збирати, відбирати, вибирати) - найбільш використовуваний метод, суть його в відборі тільки дозрілих зерен. При стріппінг (від англійського "to strip" - обдирати, зривати) обривають все ягоди, а зробити це досить просто - потрібно лише міцно захопити підставу гілки і ковзати по ній до кінця - все ягоди впадуть. Як і при механічному методі зберуться і зрілі, і недозрілі ягоди, а це не дуже добре для кінцевого продукту.

Кілька цікавих фактів:

  • Досвідчені збирачі вручну можуть в день зібрати до 70 кг кавових зерен в день.
  • У багатьох країнах (особоливо в Африці) для збору кави залучаються діти.
  • Залежно від регіону збір врожаю може відбуватися в абсолютно різні пори року. Так, наприклад, в Бразилії врожай збирають з квітня по серпень, в Гватемалі з серпня по травень, а на острові Ява з травня по листопад.

Обробка

Це взагалі цілий світ.

Існує три методи обробки кавових ягід:

  1. Митий (або вологий). Ягоди очищають від пульпи, висушують, миють і відлущують залишки.
  2. Сухий (або натуральний). Ягоди висушують в пульпі, потім очищають.
  3. Хані. Пульпу видаляють частково, висушують, очищають.

Для різних способів приготування рекомендуються різні методи обробки, так, наприклад, для альтернативних способів заварювання найчастіше радять використовувати сухий метод обробки.

Сортування

Зерна упорядковано за кількома параметрами, але якщо говорити про сортування на одній фермі, то головним параметром буде служити їх розмір і якість. При цьому зерна одного розміру будуть сортуватися разом, але якщо зерно потрібного розміру не буде відповідати якості, його відкинуть від основної маси.

Транспортування

Кава ніколи не транспортується повітрям, тільки морським і наземним транспортом. Для мінімізації зовнішнього впливу використовуються спеціальні мішки, чим краще якість зерна, тим краще мішки. Незважаючи на спроби стандартизувати вагу кожного мішка, вона може змінюватися від 60 до 75 кг - ці цифри вірні для арабіки та робусти.

Обсмажка

Головне правило - пийте кави місцевої обсмажки! Як мінімум це гарантує максимальний смак і аромат. Ступінь обсмажування зерна визначається багатьма факторами. За стандартами існує 8 ступенів обсмажування, професіонали їх зможуть визначити за кольором досить точно. Все починається від "світлого" ступеня обсмаження і закінчується "французською" - найсильнішою.

Зберігання (упаковка)

Упаковка кави не повинна пропускати повітря - це головна вимога до неї, якщо повітря буде надходити всередину, кава швидко "видихнеться" і втратить всі свої смакові якості. Для свіжообсмаженої кави обов'язковий дегазуючий клапан. Важливо пам'ятати, що найякісніша упаковка не захистить каву надовго, тому наша порада однозначна - пити каву після обсмажування можна приблизно на 6-7 день і бажано використовувати всі зерна якомога раніше. Пийте смачну каву, яка проходить такий складний і тривалий шлях і пийте тільки смачну каву, яка може доставити вам задоволення!