Фільтр-кава, або його оригінальна назва Batch Brew (Батч-брю) видноситься до Альтернативи і є одним з найпопулярніших кавових напоїв сьогодення. Незважаючи на досить довгу історію, зараз фільтр проходить новий виток своєї популярності і сучасні кав'ярні з гордістю підбивають статистику продажів цього напою.
ТРІШКІ ІСТОРІЇ
Перший прилад для фільтр-кави (їх найчастіше називають кавоваркою краплинного типу) був створений з метою механізувати процес приготування кави. Спростити його. Так, у 1800 році 11-м архієпископом Парижа, Жан-Батістом де Беллуа-Морангль, була виготовлена перша краплинна кавоварка. Її конструкція була максимально простою і складалась із двох невеличких резервуарів. В одну з цих посудин засипалась мелена кава, а з іншої прокапувала гаряча вода. Йшов час, механізм удосконалювався, стабілізувались фільтраційні системи, додавались засоби збереження тепрератури, тестувались напої на основі охолодженої фільтр-кави.
Як наслідок - зараз ми маємо величезний вибір кавоварок і різніх девайсів для фільтру!
Що потрібно для самостійного приготування фільтру:
- фільтр-машина
- паперовий фільтр
- кава крупного помелу (бажано світлої обсмажки)
- вода
Базове співвідношення: 6 грамів меленої кави на 100мл води.
Класичною порцією фільтру в українських кав'ярнях вважають 200мл напою.
У кавомашину закладають фільтр, засипають каву. Колбу наповнюють чітко відміряною кількістю води і вмикають.
Перевага цього способу приготування кави полягає у тому, що попередня підготовка і завантаження ємкостей займають лише 2-3 хвилини. Не потрібно слідкуваті за екстракцією, відлаштовувати кожного разу помел кави та вимикати кавоварку чітко по секундах. Машинка все робить сама.
Неодмінні плюси
Простота приготування
За це фільтр-кава набула широкого попиту у країнах, де цінують час (секрет її стрімкого злету у США).
Для приготування не потрібно мати глибокі знання про каву, заморочуватися з помелом, не потрібно думати про час екстракції та супер-точне відтворення рецепту. Засипав, увімкнув, трішки зачекав і можна насолоджуватись!
Фільтр згладжує не значні огріхи і відхилення в приготуванні.
Не потрібно постійно міняти помел
Винесли цей пункт окремо, оскільки налаштування помелу під різне зерно - це чи не найбільший біль для кожного бариста. Для фільтру налаштувати помел потрібно лише один раз і його можна використовувати для різного виду кави.
Тобто для простої кави з Бразилії і для супер дорогих сортів з Ефіопії або Ямайки помел буде абсолютно ідентичним. Звичайно ж це не означає, що з ним не можна експериментувати для отримання цікавішого напою, але цей параметр не настільки критичний і важливий у порівнянні з іншими методами приготування кави.
Це модно
Так-так. Кавова культура також має свої тренди. А мода - взагалі штука циклічна. Якщо донедавна був популярним капучино з сиропом солона карамель, то зараз цикл повертається до Альтернативи. А з альтернативних способів приготування кави фільтр - найпростіший у освоєнні і готуванні.
Як на нашу думку - мінусів у цьому способі немає. Але якщо Ви любите виключно міцний еспресо - можливо Вам фільтр видасться недостатньо міцним і насиченим.
Рекомендації щодо вибору зерна і фільтр-машини
Як вибрати фільтр-машину?
З фільтр-машинами 100% працює правило: "Не все те золото, що блищить". Тобто не кожне дороге обладнання зможе приготувати напій принципово краще, ніж доступніші аналоги. Ми рекомендуємо звертати особливу увагу на кількість дірок у «душі» - системі, з якої вода безпосередньо розпилюється на каву. І чим більше таких дірок буде - тим краще. Це дозволить рівномірніше розподіляти воду по поверхні кави, і вода буде омивати кожну кавову часточку.
Яку каву краще обрати для фільтру?
Тут, як і для будь-якого способу приготування, найкраще використовувати каву свіжого обсмажування, грубого і рівномірного помелу. Для отримання більш яскравої, кислотної кави - використовуйте зерно легшого (світлішого) обсмажування. Також зверніть увагу на смаковий профіль, який вказується на упаковці.